Rustykalny Ogród Ekologiczny

Ogród zawiera propozycję różnorodnej nawierzchni, małej architektury oraz roślinności. Teren został podzielony na płynnie przechodzące strefy, od jadalniano-wypoczynkowej, reprezentatywnej do uprawnej. Wszystkie wykorzystane tu elementy komponują się ze sobą tworząc ogród ekologiczny, z rustykalnymi akcentami. Zastosowane rozwiązania umożliwiają uprawę roślin bez konieczności używania chemicznych środków. Ponadto ogród jest przyjazny dla zwierzą szukających schronienia, a roślinność na rabatach uzupełnia całość nadając całości uroku.

Zaproponowana roślinność na grządkach została dobrana pod kątem pozytywnego oddziaływania na siebie nawzajem: cebula – marchew, dynia – fasola i kukurydza, pomidor – pietruszka słonecznik – ogórek, truskawka – czosnek, ziemniaki – fasola. Ogród zawiera takie elementy jak kompostownik, pojemnik na wodę opadową, pojemnik na gnojówkę dzięki czemu możliwe jest stosowanie naturalnych nawozów oraz oszczędne wykorzystywanie wody. Oszczędności wody sprzyja również zastosowanie ściółkowania rabat – woda nie paruje z gleby zbyt szybko. Jeden z zagonów został poświęcony dla pokrzyw, natomiast wśród roślin ozdobnych na rabacie znajdują się: skrzy polny, wrotycz, paprocie oraz rumianek. Wszystkie te rośliny świetnie nadają się do wykorzystania przy sporządzaniu gnojówek i wykorzystania ich w celach uprawnych.

W ogrodzie zastosowano elementy małej architektury – domki dla owadów zapewniające schronienie pszczołom, biedronkom, trzmielom, skorkom oraz wielu innym, pożytecznym dla ogrodu. Ponadto wśród drzew owocowych gdzie schronienie i pożywienie znajdą ptaki została uwzględniona budka dla ptaków. W ogrodzie pojawia się wiele innych miejsc z których mogą skorzystać zwierzęta – kamienna kaskada przy stawie to schronienie dla płazów i gadów, drzewa i krzewy to miejsce gdzie gniazdują i szukają pożywienia ptaki, a wśród kwitnących roślin na rabatach pojawią się owady i motyle.

Roślinność na rabatach charakteryzuje się różnorodnym terminem kwitnienia poszczególnych gatunków, dlatego rabaty będą ozdobą ogrodu przez cały sezon. Ponadto poza gatunkami które mogą być wykorzystane do tworzenia gnojówek, pojawiają się rośliny typowo ozdobne. Funkie, paprocie, berberys współgrają z rustykalnymi rudbekiami, jeżówką a nawet rumiankiem.

Ogród ekologiczny zachęca do korzystania z jego dóbr jakimi są plony warzyw i owoców, piękno roślin na rabatach oraz odwiedzających ogród zwierząt, umożliwia wypoczynek w tętniącym życiem zakątku, ale jednocześnie uczy i zwraca uwagę na przestrzeganie prawidłowych praktyk ekologicznych ponad to nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych dzięki jego naturalnemu charakterowi.

Zapraszamy do galerii.