Ogród dla osób z zaburzeniami umysłowymi i psychicznymi

Depresje, choroba Alzheimera, Burnout (wypalenie zawodowe)

Rośliny w nim zostały tak skomponowane, żeby cały czas coś kwitło i pachniało. Kolorystycznie jest utrzymany w łagodnych tonacjach, aby wprowadzać nastrój odprężenia i harmonii. Jest tam miejsce do przeprowadzenia terapii grupowych, umiejscowione pod drzewami, żeby zapewnić cień w dni słoneczne. Wszystkie ławki zaopatrzone są w oparcia, co umożliwia wygodne siedzenie i relaks. Po jednej stronie znajduje się miejsce do grillowania, po drugiej umieszczono rabatę do treningu hortiterapuetycznego. Na środku przewidziano ozdobne poidełko dla ptaków. Zaprojektowano rośliny odporne na choroby i łatwe w obsłudze. Zastosowanie roślin cebulowych uatrakcyjnia rabaty już od końca marca. Dodatkowym atutem są kwitnące drzewa i krzewy, które otaczają ogród ze wszystkich stron. Do ogrodu wchodzi się przez ozdobną furtkę boczną, która daje poczucie intymności. Ogród ten to miejsce gdzie można przebywać z terapeutą lub w samotności – dla osób z wysokim poziomem depresji oraz miejsce do zajęć terapeutycznych w grupie – dla osób z mniejszym poziomem depresji.

Głównym celem projektu tego ogrodu jest tworzenie odpowiedniej przestrzeni i dostarczenie miejsca na zajęcia terapeutyczne dla jak najszerszej gamy użytkowników, np. dla osób z zaburzeniami umysłowymi i psychicznymi typu: choroba Alzheimera, Depresja, Burnout (wypalenie zawodowe). Dla każdej z tych grup zostały odpowiednio zaadaptowane specjalne rozwiązania:

  • Choroba Alzheimera: ścieżki z poręczą wraz z niemonotonnymi elementami łatwymi do rozpoznania, często usytuowane ławki oraz rośliny stymulujące zmysły.
  • Burnout: miejsca na zajęcia zespołowe – teoretyczne i praktyczne oraz małe intymne miejsca na rozmowy indywidualne.

Cały ogród jest podporządkowany charakterystykom, które według badań, są niezbędne dla terapeutycznych miejsc zielonych: poczucie bezpieczeństwa, odwołania do kultury lokalnej oraz szeroka gama rozwiązań pozwalających na zaspokojenie potrzeb określonych użytkowników ogrodu.

Zapraszamy do galerii.