Definicja

gospodarstwo ekologiczne warmia i mazury

HORTITERAPIA – OGRODY ZDROWIA

Medicus curat, natura sanat.
Lekarz leczy, natura uzdrawia.
(Hipokrates)

Kto z nas nie lubi wypadów na łono natury, nie lubi patrzeć jak kwitną kwiaty i krzewy, napawać się ich zapachem, podziwiać piękne kolory, niecodzienne gatunki? Bezspornie większość z nas te okoliczności cieszą, dają pozytywne odczucia i energię. A może nawet leczą ? Z pewnością tak bo nawet medycyna tradycyjna zaczęła doceniać to co dają człowiekowi rośliny ogrodowe i obcowanie z naturą opracowując terapię w ogrodzie – hortiterapię.

Hortiterapia jest formą terapii uzupełniającej, wspomagającej leczenie, wykorzystuje zajęcia w ogrodzie i przebywanie wśród roślin w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka, a także stosunków międzyludzkich. Pomaga ludziom w powrocie do zdrowia ale z dużym powodzeniem może być stosowana również u ludzi uważających się za w pełni zdrowych celem poprawienia ich kondycji i jakości życia.

Ogrodnicze zajęcia terapeutyczne koncentrują się na aktywnej pracy z roślinami – hortiterapia czynna ( bezpośredni kontakt z roślinami, siew, sadzenie, prace pielęgnacyjne, zbieranie owoców, obserwowanie zmian wegetacyjnych, poznawanie przez dotyk, aktywność fizyczna, kompozycje roślinne w pracy artystycznej ) oraz na biernym korzystaniu z ogrodu (spacer, przebywanie w ogrodzie, doznania sensoryczne, widok ogrodu, upajanie się wspaniałym aromatem ziół i kwiatów oraz wsłuchiwanie się w odprężające dźwięki ogrodu).

Realizowane programy w siedlisku można podzielić na różne grupy:

  • terapeutyczne – skoncentrowane na leczeniu chorób psychicznych i fizycznych oraz urazów powypadkowych,
  • społeczne – poprawiające umiejętności komunikacyjne uczestników. współpraca, nawiązywanie kontaktów.
  • resocjalizacyjne- umożliwiające włączanie do społeczności
  • dydaktyczne – podnoszące kwalifikacje zawodowe uczestników, zwiększające ich możliwości zdobycia zatrudnienia,

Terapia w otoczeniu roślin a przede wszystkim w dobrze skomponowanym ogrodzie terapeutycznym stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, pobudza rozwój narządów zmysłu, zwiększa sprawność i koordynację ruchową, obniża poziom stresu, napięcia i agresji, poprawia samopoczucie, działa relaksująco i odprężająco, podnosi poczucie własnej wartości i pewności siebie, uczy samodzielności, poprawia pamięć, koncentrację i pobudza kreatywność, zwiększa zdolność do szczegółowej obserwacji otoczenia, wywołuje zaciekawienie i rozbudza chęci do działania, buduje wzajemne zaufanie, pomaga w tworzeniu więzi międzyludzkich.

W hotiterapii koncentrujemy się na poprawie funkcjonowania narządów ruchu, funkcjonowania poznawczego, emocjonalnego, społecznego najczęściej poprzez zajęcia mające charakter grupowy i polegające na uprawie i pielęgnacji roślin, pokonywaniu ścieżki rehabilitacyjnej, sensorycznej, ćwiczeniach koordynacji wzrokowo-ruchowej, zmodyfikowanej terapii manualnej, treningu wysiłkowym, treningu z torem przeszkód, na warsztatach florystycznych w połączeniu z muzykoterapię czytaniem książek i modlitwą.

Piękno ogrodu terapeutycznego, różnorodność roślin, bogactwo kolorów, kształtów i zapachów, obecność owadów i ptaków, to wszystko przyciąga uwagę gości warsztatów terapeutycznych, pozwala im zapomnieć o chorobach, bólu i własnej niepełnosprawności – zbliżyć się do życia i poczuć je całym sobą. Goście korzystający z hortiterapii stają sprawniejsi ruchowo, wzbogaceni o nową wiedzę na temat roślin, ogrodu i prac ogrodniczych.

Podczas zajęć uczestnicy komponują ogródki sezonowe i ziołowe (mięta, melisa, oregano, szałwia), przygotowują sadzonki i sadzą różne rośliny ozdobne. Każdy uczestnik sadzi własne „drzewko szczęścia”, zabiera je do domu i dalej pielęgnuje kontynuując rozpoczęta terapię w siedlisku.

Na zakończenie turnusów rehabilitacyjnych odbywają się warsztaty florystyczne, doskonalące zdolności manualne, w tym ćwiczące precyzyjny chwyt. Podczas warsztatów pacjenci wykonują sezonowe kompozycje, kolaże i bukiety, wykorzystując przy tym bogaty materiał rośliny zebrany własnoręcznie podczas zajęć w terenie (m.in. kwiaty, liście, gałązki, owoce, nasiona, płatki).Uczestniczący w warsztatach florystycznych goście, podczas których mogą nauczyć się układania kwiatów, podnoszą równocześnie swoje kwalifikacje zawodowe.